7 dni: 1926

Podsumowanie działalności OSP Nadole w 2022 r.

Za nami kolejny bardzo intensywny rok naszej działalności. W związku z czym już tradycyjnie zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem minionych 12 miesięcy funkcjonowania naszej OSP.

W minionym roku odnotowaliśmy rekordowe dla naszej OSP aż 55 wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych, czyli wzrost o 37% w porównaniu do roku 2021. 14 wyjazdów związanych było z pożarami, 40 z miejscowymi zagrożeniami (działanie silnego wiatru – 20 razy, zdarzenia na wodach – 4 razy; wypadki, kolizje, zagrożenie w ruchu drogowym – 3 razy, zalania/podtopienia – 6 razy, plama substancji ropopochodnej na drodze – 3 razy, inne miejscowe zagrożenia 4 razy), jeden wyjazd wiązał się z fałszywym alarmem. 18 wyjazdów dotyczyło zdarzeń na terenie naszej miejscowości (z czego 4 to interwencje na jeziorze Żarnowieckim), 35 akcji dotyczyło pozostałych miejscowości na terenie gminy Gniewino, dwa zdarzenia to wyjazdy na teren gminy Choczewo i Krokowa.

Specyfika zdarzeń ukazuje jak wszechstronne wyszkolenie muszą posiadać strażacy-ratownicy.

Łącznie we wszystkich akcjach uczestniczyło 327 strażaków ratowników z OSP Nadole. Poszczególni druhowie uczestniczyli w następującej ilości zdarzeń:

Weronika Styn  32 razy

Ireneusz Kafka 27 razy

Anna Kamińska 23 razy

Paweł Blaszke 12 razy

Wiesław Ziera 12 razy

Bartłomiej Kafka 10 razy

Paweł Czylkowski 3 razy

Kacper Szykut 2 razy

Rok 2022 był kolejnym, w którym podnosiliśmy swoje kwalifikacje. Uczestniczyliśmy w różnego rodzaju szkoleniach, organizowaliśmy ćwiczenia praktyczne w naszej jednostce (w tym z obsługi nowo zakupionego wyposażenia). Ponadto dwoje naszych członków ukończyło kurs podstawowy, czworo kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, ośmioro recertyfikację KPP.

Najważniejszą imprezą sportową w minionym roku były dla nas powiatowe zawody sportowo-pożarnicze, które stanowiły jednocześnie kwalifikacje do zawodów wojewódzkich. Ostatecznie udało nam się osiągnąć nasz cel i wygrać te zawody, dzięki czemu w br. będziemy reprezentować powiat wejherowski na zawodach wojewódzkich. Na tych samych zawodach powiatowych miało miejsce inne ważne wydarzenie w dziejach naszej jednostki. Mianowicie po raz pierwszy w historii wystawiliśmy Kobiecą Drużynę Pożarniczą, która w swym debiucie wywalczyła bardzo dobre 2 miejsce. W międzyczasie odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze, w których obie nasze startujące drużyny (seniorzy i MDP chłopców) zajęły pierwsze miejsca. Ponadto nasza drużyna MDP chłopców startowała w powiatowym turnieju halowej piłki nożnej.

W minionym roku nasza jednostka zakupiła/pozyskała za kwotę ponad 90 tys. zł następujące wyposażenie:

quad ratowniczy Segway Snarler EPS AT6 Limited, ubranie specjalne - 4  kpl., aparat powietrzny nadciśnieniowy – 1 kpl., buty Grom – 8 par, buty specjalne – 8 par, mundury galowe – 2 kpl., ubrania koszarowe – 10 kpl., rękawice strażackie – 10 par, kominiarka strażacka 5 szt., gaśnica proszkowa 6 kg – 2 szt., kotwica składana - 1 szt., siodełko wężowe - 1 szt., węże tłoczne W52 – 4 szt., węże tłoczne W75 – 2 szt., ubranie ochrony przeciwchemicznej – 2 kpl., kask plus gogle na quada – 2 kpl., hełmy MDP – 4 szt., pasy MDP – 10 szt., tablet – 1 szt.

Niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem w historii naszej jednostki był obchodzony jubileusz 115-lecia istnienia OSP, połączony z oficjalnym przekazaniem quada ratowniczego.

Włączaliśmy się również aktywnie w akcje społeczne, wydarzenia religijne i kulturalne, w tym: akcja solidarni z Ukrainą, zbiórka sprzętu dla strażaków z Ukrainy, zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy, pokazy dla uczniów klas pożarniczych z Wejherowa, pokazy na festynach w Mierzynku i Chynowiu, współorganizacja Dnia Niepodległości, festynu w Nadolu, aktywne uczestnictwo w obchodach Triduum Paschalnego, procesji Bożego Ciała, Drodze Krzyżowej.

Tradycyjnie przy okazji podsumowań dziękujemy wszystkim podmiotom, z którymi współpracowaliśmy w minionym roku (m.in. jednostkom OSP i PSP, zaprzyjaźnionym firmom, sponsorom) oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę internetową oraz profil na facebooku. Życzymy Wam i sobie, aby nowy 2023 rok spełnił nasze oczekiwania i był spokojniejszy od minionego.

Dodano: 12:21, 2.01.2023

Wyposażenie jednostki
Stan do dnia: 19 września.