Podsumowanie działalności OSP Nadole w 2021 roku

Tradycyjnie, w związku z zakończeniem roku, zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem działalności jednostki OSP Nadole.

W minionym roku odnotowaliśmy 40 wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych, czyli podobnie jak w 2015 r., najwięcej w historii naszej jednostki w ciągu jednego roku. 9 wyjazdów związanych było z pożarami, 31 z miejscowymi zagrożeniami (powalone/pochylone drzewa – 8 razy, zdarzenia na wodach – 2 razy; wypadki, kolizje, zagrożenie w ruchu drogowym – 7 razy, poszukiwania osób zaginionych – 2 razy, zalania/podtopienia – 2 razy, plama substancji ropopochodnej na drodze – 3 razy, pomoc zaplątanym ptakom – 2 razy, inne miejscowe zagrożenia 5 razy). 18 wyjazdów dotyczyło zdarzeń na terenie naszej miejscowości (z czego 2 to interwencje na jeziorze Żarnowieckim), 21 akcji dotyczyło pozostałych miejscowości na terenie gminy Gniewino, jedno zdarzenie to wyjazd na teren gminy Choczewo. Różnorodność podejmowanych interwencji ukazuje jak wszechstronnie wyszkoleni muszą być strażacy-ratownicy.

Łącznie we wszystkich akcjach uczestniczyło 267 strażaków ratowników z OSP Nadole. Poszczególni druhowie uczestniczyli w następującej ilości zdarzeń:

Ireneusz Kafka 25 razy

Anna Kamińska 14 razy

Paweł Blaszke 13 razy

Tomasz Kafka 10 razy

Paweł Czylkowski 10 razy

Bartłomiej Kafka 7 razy

Weronika Domarus  6 razy (ukończyła kurs w 2021 r.)

Adam Kafka 6 razy

Paweł Domarus 3 razy

Kacper Szykut 3 razy

Wiesław Ziera 2 razy

Mariusz Lessnau 1 raz

W związku trwającymi obostrzeniami pandemicznymi odbywanie szkoleń i ćwiczeń w minionym roku było znacząco utrudnione. Jedna z naszych druhen ukończyła kurs podstawowy organizowany przez komendę PSP w Wejherowie. Pozostałe szkolenia staraliśmy się organizować w małym gronie w naszej jednostce (w tym m.in. z obsługi sprzętu, w tym nowo zakupionego).

W minionym roku nasza jednostka pozyskała/zakupiła następujące wyposażenie:

- ubranie specjalne - 8  kpl.

- hełm strażacki – 1 szt.

- aparaty powietrzne nadciśnieniowe z butlami kompozytowymi – 2 kpl.

- bosak dielektryczny

- matę pod sprzęt ratowniczy

- parawan do zasłaniania ofiar wypadku

- wkrętarkę akumulatorową

- tarczę sygnałową do kierowania ruchem (lizak) – 2 szt.

- składany zbiornik na wodę o pojemności 2500 dm3

- buty Grom – 2 pary

- buty specjalne – 1 para

- mundury galowe – 3 kpl.

- drabinę nasadkową – 2 szt.

Niewątpliwie ważnymi wydarzeniem było otrzymanie podczas Zjazdu Gminnego przez członka naszej OSP dh Jana Ladacha  srebrnego medalu za zasługi dla pożarnictwa w województwie pomorskim. Włączaliśmy się również w akcje społeczne, kulturalne: przygotowanie paczki świątecznej dla potrzebującej rodziny, pokazy dla uczniów szkoły podstawowej z Gniewina, pokaz ratownictwa wodnego dla klas pożarniczych z Wejherowa, współorganizacja Dnia Niepodległości, organizacja Dnia Strażaka, aktywne uczestnictwo w obchodach Triduum Paschalnego. Niestety nie obyło się bez smutnych chwil w życiu naszej jednostki. 9 kwietnia w ostatniej  drodze przy dźwięku syren towarzyszyliśmy naszemu wieloletniemu druhowi Konradowi Ziera.

Tradycyjnie przy okazji podsumowań dziękujemy wszystkim podmiotom, z którymi współpracowaliśmy w minionym roku (m.in. jednostkom OSP i PSP, zaprzyjaźnionym firmom) oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę internetową oraz profil na facebooku. Życzymy Wam i sobie, aby nowy 2022 rok pozwolił nam wszystkim wrócić do normalności i był spokojniejszy od minionego.

Dodano: 18:13, 2.01.2022

Zwisające konary na trasie Gniewino-Perlino - 02.07.2022
Stan do dnia: 20 września.